Ortodoncie je specializovaný obor, který se zabývá vadami v postavení jednotlivých zubů, skupin zubů, vztahu zubních oblouků i vadami růstu čelistí. Tyto vady je možné upravit pomocí snímacích nebo fixních aparátů (rovnátka) jak u dětí, tak i u dospělých, což vede ke zdokonalení vzhledu a funkce zubů a také může velmi významně pomoci ke zlepšení dlouhodobého zdraví zubů, dásní a čelistního kloubu rozložením žvýkacích tlaků na všechny zuby.
Shromážděná data se zároveň stávají součástí povinně vedené zdravotnické dokumentace. Na základě analýzy všech dostupných informací následuje stanovení léčebného plánu.
Vlastní ortodontická léčba začíná nasazením nebo odevzdáním aparátu. Dosáhneme-li aktivní léčbou požadovaného výsledku, nastává sejmutí aparátu a zdokumentování stavu.
Po sejmutí mají srovnané zuby tendenci vracet se do původního postavení, proto je potřeba dosažený výsledek nějaký čas udržovat. Tato doba, která je nutná ke kompletní přestavbě tkání a jejich adaptaci na nový stav, se nazývá retenční neboli stabilizační fáze.
Pro její potřebu obvykle používáme snímací rovnátka nebo drátky nalepené na zadní stranu zubů, tzv. retainery. Nedostatečná retenční fáze může znamenat recidivu (částečný návrat zubů do původního postavení).